În cursul zilei de azi, doi comisari-şefi din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, numiţii V. Perişoară şi Răzvan Morariu, au venit la Călăraşi, la sediul Inspectoratului Judeţean de Poliţie. Din datele noatre, cei doi urmează să deruleze, în următoarele două zile, un control la Biroul de Investigarea Fraudelor.
Cei doi-comisari şefi au ca sarcină să analizeze şi să decidă soarta comisarului-şef Marian Bordeaş, căruia i-au fost aduse 12 capete de acuzare în urma controlului efectuat în cursul lunii septembrie 2011, de către Corpul de Control al Ministerului Administraţiei şi Internelor.
Fotbal şi sticle de băutură
Cei doi comisari-şefi din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române au ajuns astăzi la Călăraşi şi au fost conduşi, pentru a se odihni, la „Ferma lui Pele”, o locaţie strategică, din afara oraşului, unde, cu puţin timp în urmă, chiar şeful IPJ, comisar-şef Vasile Mărgineanu, şi-a serbat ziua de naştere. Conform unor date, locaţia denumită „Ferma lui Pele” nu este o unitate de alimentaţie publică în regim hotelier sau de pensiune. Autoturismul unuia dintre cei doi comisari, un Audi A6, se afla parcat în spatele „Fermei lui Pele”, maşina respectivă fiind dotată cu sisteme de bruiaj. Cei doi comisari-şefi de la Bucureşti, în această seară, în jurul orei 20:30, se aflau, împreună cu comisarii-şefi Vasile Mărgineanu şi Marian Bordeaş, exact la restaurantul numitului Hristache Geambazu, zis Itu. Aceştia se aflau într-un separeu unde, printre sticle cu băuturi alcoolice, vizionau meciul Dinamo-Steaua. În parcarea din faţa locaţiei, se aflau şi autoturismele celor doi poliţişti călărăşeni: un Renault Fluence de culoare albă, cu numere de rodaj, aparţinând comisarului-şef Marian Bordeaş, dar şi celebrul BMW CL01 EVA, autoturism aparţinând comisarului-şef Vasile Mărgineanu.
Scandal cu capii poliţiei de faţă
Am pătruns în restaurant iar ospătarii, crezând că suntem vreun client care face parte din gruparea poliţiştilor care vizionau meciul, ne-au poftit în separeul respectiv. La vederea noastră, poliţiştii călărăşeni au rămas stupefiaţi. L-am întrebat pe domnul Marian Bordeaş dacă merge bine controlul, însă acesta n-a ştiut ce să ne spună. I-am rugat pe cei prezenţi să ne lămurească în aşa fel încât să ne putem da seama care dintre ei sunt comisarii Morariu şi Perişoară câtă vreme datele noastre erau că unul este în vârstă şi are părul alb, iar celălat este puţin mai scund. Ne-a răspuns cel cu părul sur, cerându-ne să-i spunem de ce întrebăm asta. „Ca să ştim pe cine întrebăm dacă se desfăşoară totul în regulă şi dacă e normal ca un control al IGPR să se desfăşoare la cârciumă, în compania celor care urmează să fie controlaţi”. Atunci, cei doi poliţişti de la IGPR au întrebat cine suntem, iar comisarul-şef Vasile Mărgineanu i-au informat în legătură cu profesia noastră. Le-am cerut celor doi poliţişti de la Bucureşti să ne lase să le facem o fotografie şi, dacă e posibil, în timp ce-l ţin de gât pe domnul Marian Bordeaş. Iniţial, au fost de acord, dar s-au opus vehement cei doi şefi din poliţia călărăşeană, respectiv Bordeaş şi Mărgineanu. La momentul vederii camerelor de filmat, poliţiştii le-au cerut ospătarilor să ne dea afară. Aceştia au devenit reclacitranţi, începând să ne adreseze expresii jignitoare şi ameninţătoare. Drept efect, am sunat la 112.
Show marca Itu, fără chiloţi
La faţa locului au venit două echipaje de poliţie, care ne-au chestionat în legătură cu incidentul din interiorul restaurantului. În urma explicaţiilor noastre, am fost informaţi că persoanele agresive urmează să fie sancţionate contravenţional. La acest moment, a apărut şi patronul restaurantului, Hristache Geambazu, zis Itu, care a început şi el să profereze injurii şi ameninţări chiar în prezenţa organelor de ordine. Acesta a făcut un adevărat show, dându-şi pantalonii jos şi inclusiv chiloţii, în vreme ce organele de ordine priveau amuzate întreaga scenă. Prefectul judeţului Călăraşi, Emil Muşat, a rămas surprins după ce l-am informat cu privire la aceste aspecte, acesta declarându-ne că urmează, mâine dimineaţă, să se intereseze în amănunt în legătură cu acest incident. Acesta s-a arătat şi el stupefiat de faptul că poliţiştii bucureşteni veniţi în control se află cazaţi la o locaţie care nu funcţionează în regim hotelier sau de pensiune şi cu atât mai mult că acestia se aflau la cârciumă exact în compania acelora care fac obiectul controlului.