
Din data de 25 martie 2011, ne confirmă Liviu Oltenacu, purtătorul de cuvânt al Organizaţiei judeţene a Partidului Social Democrat, unitatea mobilă de diagnostic pentru depistarea canerului de col uterin şi la sân, denumită „mamovan”, se află la Călăraşi, în parcarea din dreptul Băncii Comerciale Române.
Oana Mizil, lidera PSD-ului, judeţean, într-un comunicat de presă, anunţă că această unitate va sta, la Călăraşi, timp de două săptămâni. „M-am dus la prietenii mei de la Fundaţia Renaşterea, la Mihaela Geoană, şi am rugat-o să ne mai trimită odată în judeţ Momovanul, iar dânsa a acceptat”, e declaraţia dată de O. Mizil.
Diagnosticul este pus de Institutul Oncologic Bucureşti şi nu de către reprezentanţii Fundaţiei Renaşterea
„Unitatea Mobilă de Diagnostic” a mai fost prezentă, la Călăraşi, în perioada 26 mai – 25 iunie 2010. La prima sa prezenţă, într-un răspuns remis de către reprezentanţii Fundaţiei Renaşterea, ni s-a comunicat faptul că au fost efectuate 340 de mamografii şi 682 de teste Babeş-Papanicolau, pentru depistarea cancerului la sân, respectiv pentru depistarea cancerului de col uterin. La acel moment, ni s-a mai comunicat că 3 paciente au fost diagnosticate cu cancer la sân, reprezentanţii Fundaţiei Renaşterea venind cu precizări şi explicând că femeile respective au primit doar indicaţii de a efectua un test oncologic. „Diagnosticul de cancer mamar sau de col uterin este pus de Institutul Oncologic din Bucureşti”. Tot în răspunsul remis la acea dată, ni s-a precizat cp Fundaţia Renaşterea, prin Unitatea Mobilă de Diagnostic, „asigură doar ghidaj şi consiliere”, dar nu şi costul tratamentelor.
Anul trecut, 225 de femei au fost trimise la medicul specialist, 6 femei au fost direcţionate către un oncolog şi alte 6 au primit recomandarea de a efectua o colposcopie
Andra Ardelean, coordonator de proiect în cadrul acestei fundaţii, ne precizează că, din cele 340 de mamografii efectuate în cursul anului trecut, 31 de femei au primit recomandarea pentru completarea mamografiei cu alte investigaţii, de tip ecografie, consult clinic, 6 femei au fost direcţionate către un medic oncolog, iar 31 de femei au primit recomandarea pentru repetarea anuală a mamografiei. După cum vedeţi, Fundaţia Renaşterea nu oferă diagnostice, ci doar „recomandări”, caz în care „Unitatea Mobilă de Diagnostic” având o denumire inadecvată, mai corect fiind denumirea de „Unitatea Mobilă de Dat Recomandări”. Din cele 682 de teste Babeş-papanicolau, pentru depistarea cancerului de col uterin, 451 de femei au primit, desigur, recomandarea de a repeta testul la un an, 225 de femei au primit recomandarea de a repeta testul după efectuarea tratamentului recomandat de medicul specialist sau a examenului bacteriologic, iar 6 femei au primit recomandarea pentru efectuarea colposcopiei, aceasta fiind o metodă optică de examinare a colului uterin cu ajutorul unui aparat, denumit colposcop, acesta mărind imaginea de 10 – 40 de ori.
Oana Mizil are dreptate: A fi femeie nu e totuna cu a fi o doamnă

Andra Ardelean recunoşte că între reprezentanţii Fundaţiei Renaşterea şi autorităţile locale au existat disensiuni, cu ocazia vizitei efectuate, de Mamovan, în oraşul nostru, în cursul anului trecut, când atât cei din cadrul Fundaţiei renaşterea, cât reprezentanţii PSD-ului au făcut declaraţii iresponsabile, spunând fie că 3 paciente au cancer, în vreme ce O. Mizil a afirmat că 97 de femei au fost descoperite cu o asemenea afecţiune.Ni se precizează, extrem de clar, că ceea ce face Fundaţia Renaşterea este un program social prin care femeile primesc, în regim de gratuitate, „investigaţii medicale”, deci nu un diagnostic şi nici tratament de specialitate. La „Unitatea Mobilă de Diagnostic”, pe un afiş, se spune că programările pentru mamografii sau teste Babeţ-Papanicolau, se fac fie la un număr de telefon mobil, fie „la sediul PSD”. Pentru testul Babeş-Papanicolau, sunt următoarele cerinţe pentru „femei/doamne”, căci e logic că a fi femeie nu e totuna cu a fi o doamnă: „fără spălare (min. 24 ore), fără creme, spraturi, talc, fără uz de ovule, fără sângerări”. În josul anunţului, sunt şi două nume, mai precis „Oana Mizil” şi „Virgiliu Diaconu”, lăsându-se să se înţeleagă că şi cel din urmă ar urma să fie beneficiarul unui test Babeş-Papanicolau.