
În afacere este implicat și un angajat al Centrului Local APIA, din Budești. Este vorba de numitul Petre Zaharia, rudă cu primarul PSD al comunei Gălbinași, Paul Radu. Primarul Vasile Lucian este și el membru PSD.
Împuterniciții lui Miclescu
Doi împuterniciți are Sandu Miclescu, proprietar de teren pe raza comunei Vasilați, unde deține suprafața de 117,86 hectare de teren agricol, conform adresei nr. 6636, din 8.05.2015. Este vorba de numiții Marius Costache și Dragoș Bogdan Badea. Cei doi împuterniciți au declarat, fie în nume personal, fie în numele unor entități juridice, suprafețe arendate de la Sandu Miclescu cu mult mai mari decât cele avute de acesta în proprietate. Au făcut astfel de declarații, pe contracte de arendă falsificate, pentru firma SC Exedra SRL. La aceasta, asociați figurează Sandu Miclescu și Dragoș Bogdan Badea, în vreme ce Marius Costache este administrator. Firma figurează în București, Sector 1, intr. Nicolae Iorga, nr 4, parter, ap. 2, fiind înființată în 16.06.2006. Figurează cu un singur angajat, firma depunând bilanțuri cu pierderi în fiecare an, de la înființare. Pentru campania agricolă din 2009, Exedra SRL solicită plata de subvenție, pentru o suprafață de 118,52 ha, în baza contractului de arendă nr. 40/24.03.2009.
Bani pentru fiica angajatului Centrului Local APIA Budești
Pentru anul 2010, la Centrul Local APIA Budești, pentru contracte de arendă încheiate cu proprietarul de drept, Sandu Miclescu, depun cerere de subvenție: Exedra SRL, pentru 118,52 ha, la care se atașează un act adițional prin care suprafața arendată este diminuată la 50,76 ha; Marius Costache, pentru 22,53 ha, cu contract de arendă nr. 31/5.05.2010, încheiat cu Sandu Miclescu pentru 13 ha; Agro Eastern Invest SRL, pentru un contract de arendă, încheiat tot cu Sandu Miclescu, pentru suprafața de 66,24 ha. La un calcul simplu, Sandu Miclescu, prin cei doi împuterniciți, arendează o suprafață de 130 ha, cu mult mai mare decât cea deținută în proprietate. Pentru campania din 2012, tot în baza contractelor de arendă survenite între Sandu Miclescu și terți, suprafața pentru care s-a solicitat sprijin financiar este de 127,54 ha. Pentru campania din 2014, suprafața este alta: de 148,44 ha. Constantinescu Anne Marie, fiica angajatului de la APIA Budești, Petre Zaharia, solicită în două rânduri sprijin financiar din fonduri ale Uniunii Europene. Prima dată în 2012, pentru o suprafață de 15,17 ha, arendată de la Sandu Miclescu. În 2014, pentru fiica angajatului APIA Budești, suprafața e alta, de 22,71 ha.
DLAF a intrat pe fir
În circuitul financiar făcut cei doi împuterniciți ai lui Sandu Miclescu mai apar firme de genul Pensiunea Coasta Câmpului SRL sau Agro Eastern Invest SRL. Ultima este deținută de cetățeanul spaniol Jose Perez Sanchez, acesta fiind și administrator, împreună cu Conesa Sanchez Pedro. Firma este înregistrată în municipiul București. SC Coasta Câmpului Agro SRL este deținută de Dore Anca Elena, cu cetățenie luxemburgheză, însă firma este administrată de Costache Marius. Ca număr de contact figurează o casă de avocatură. Firma are sediul în județul Călărași, satul Popești. Sunt mici ciupeli din fondurile Uniunii Europene, nu mari, cât să nu bată la ochi. Toată această afacere e o golănie. Prin declararea în fals a suprafețelor, cu ajutorul Centrului APIA Budești, erau ciupite sume cuprinse între 2.000 și 8.000 de euro. Petre Zaharia, angajatul APIA Budești, spune că nu a comis nici o ilegalitate. La fel și primarul PSD Vasile Lucian. Întreaga documentație se află în atenția Departamentului pentru Luptă Antifraudă.




Verificati si in alte localitati din calarasi. Poate mai sunt si alte fraude, de exemplu Lehliu, Dor-Marunt si imprejurimi, ca parca se vede bunastarea celor care au posturi bune la primarii. Si ca o intrebare, pentru mine, cum ies primari aceleasi persoane, nu mai sunt si altii competenti.La Lehliu este acelasi primar de nu stiu cate mandate, ies primari numai neamurile, frati.